AKTUALITY - VÝSLEDKY   |   ATLETI   |   REKORDY   |   HISTORIE   |   GALERIE   |   DISKUZE - KONTAKT

H I S T O R I E

rok 1964

Vzpomíná Otto Opavský

Tak atletice v Otrokovicích je v letošním roce již 35 let. Nechce se tomu ani věřit, protože je to všechno jako včera.

Vzpomínám, jakou pozornost vzbudil tenkrát Franta Doležal, když na závody přivedl poprvé dorostence nového oddílu SK Baťov. Já sám, tenkrát dorostenec, jsem našel ve Faflíkovi a Luňáčkovi víc než zdatné soupeře. I oni napsali svůj řádek do historie otrokovické atletiky. A je hezké, že jejich jména nejsou zapomenuta, a že se objevují v tabulkách.

Zpracování těchto podrobných tabulek je výborná a záslužná věc a zaslouží si uznání. Vzpomene se mnoha dávno zašlých jmen a tváří. Bohužel se při tom nevyskytují jména těch nadšených funkcionářů a činovníků, kteří kolem atletiky v Otrokovicích žili a žijí. Začíná to Frantou Doležalem ale spolu s ním to jistě byli další, a po jeho odchodu opět další, kteří věnovali desítky a sta hodin jak přípravě závodníků, tak hřiště a dráhy. A i z těchto jmen by se jistě udělala slušná řádka.

Žádný vývoj není jednoduchý. Ani historie našeho oddílu nebyla snadná. Já sám jsem přišel v době hluboké krize, kdy sice několik závodníků bylo, ale nebylo funkcionářů. Nu což, podařilo se nám znovu postavit závodnické kolektivy a udržet a zajistit jejich vývoj do dnešní úrovně, která je vcelku dobrá. I po organizátorské stránce jsme se pustili do akcí, které nejsou snadné. Podařilo se nám je úspěšně zvládnout. Za dobu mého působení to bylo dvakrát Mistrovství ČSSR juniorů a juniorek, jednou Mistrovství ČSSR staršího dorostu a jednou Mistrovství ČSSR v přespoláku – pokud se chci dotknout skutečně jen těch nejvýznačnějších akcí. Došlo k řadě zahraničních startů a startů zahraničních atletů u nás, včetně startu olympijského vítěze Petra Snella. Došlo k prvnímu přátelskému utkání se zahraničním kolektivem u nás i v Maďarsku. Uskutečnění těchto mimořádných akcí bylo umožněno vzácným pochopením a podporou předsedy TJ Rudolfa Vyviala a celého výboru jednoty, kteří atletice věnovali vše, co mohli.

Před dalšími 35 lety tedy dík všem, kdo se v tabulkách vyskytují i nevyskytují, za úsili, práci i pochopení. Ať i z dalších let atletického života v Otrokovicích je tak pěkná a podrobná kniha!

na fotografii: Otto Opavský

krátce...

V utkání krajského přeboru zvítězili muži nad Duklou Prostějov 70:36 b., nad Tatranem Rousínov 75:30 B., nejistý je pouze výsledek s TJ Gottwaldov B, který se po protestu řešil u zeleného stolu. V posledním kole zvítězili ve Veselí nad Slovanem Hodonín 75,5:26,5 b.

Celkově skončili na 3. místě se 3 body za TJG B a Lokomotivou Břeclav. Ve vzájemném utkání prvních tří oddílů brněnského a gottwaldovského obvodu skončili na 5. místě, když zvítězili závodníci Spartaku Kuřim.

fotogalerie

na fotografiích: František Podhajský (oštěp) a Jiří Košík (běh)

krátce...

Mladší dorostenci porazili Rudý Říjen 45:28 b., ZPS 51:10 b., Slavii Kroměříž 46:27 b. a Spartaku Uherské Hradiště podlehli 51:55 b.

V 5. ročníku Běhu Naší pravdy se umístil Josef Bukovjan v kategorii vytrvalců druhý za Vejvančickým, v mílařích opět zvítězil Zháňal, z našich byl Prudký čtvrtý.

|   Josef Odložil, rodák z Otrokovic, získal v Tokiu stříbrnou olympijskou medaili v běhu na 1500m.